ponentine divided into five groups, on the field tomorrow for the first day – Svsport.it

ponentine divided into five groups, on the field tomorrow for the first day – Svsport.it
ponentine divided into five groups, on the field tomorrow for the first day – Svsport.it
CopyAMP code

REGULATION

The event will be divided into a first round, defined in n. 15 triangular groups to be played with one-way matches and n. 01 pairing to be played with home and away matches and 16/11 subsequent rounds: round of 16, quarter-finals and semifinals to be played with one-way matches and single final match on neutral ground.

Dates of performance:

First Round: weekend of 17/18 September 2022: First day triangular

weekend of 24/25 September 2022: Second triangular day

outward mating weekend of 01/02 October 2022: Third day triangular and mating return

For the triangular groups: on the second day the team that rested will play against the loser of the first game or against the team that drew at home; the third day will be defined consequently to the mating of the second.

Round of 16:

Coupling O1 (Winner “A” / Winner “B”)

Coupling O2 (Winner “C” / Winner “D”)

Coupling O3 (Winner “E” / Winner “F”)

Coupling O4 (Winner “G” / Winner “H”)

Coupling O5 (Winner “I” / Winner “L”)

Coupling O6 (Winner “M” / Winner “N”)

Coupling O7 (Winner “O” / Winner “P”)

Coupling O8 (Winner “Q” / Winner “R”)

Order of development defined by drawing lots

Wednesday 02 November 2022: One way

Wednesday 30 November 2022: Return

Quarter finals:

Coupling Q1 (Winner “O1” / Winner “O2”)

Coupling Q2 (Winner “O3” / Winner “O4”)

Coupling Q3 (Winner “O5” / Winner “O6”)

Coupling Q4 (Winner “O7” / Winner “O8”)

Order of development defined by drawing lots on Wednesday

01 February 2023: One way

Wednesday 22 February 2023: Return

Semi-finals:

Coupling S1 (Winner “Q1” / Winner “O2”)

Coupling S2 (Winner “Q3” / Winner “Q4”)

Order of development defined by drawing lots

Wednesday 08 March 2023: One way

Wednesday 22 March 2023: Return

Final Single match on neutral ground – date to be set

Technical modalities

First Round: the 1st round, which will be divided into 15 triangular groups and 01 pairing, will designate the qualification to the quarter-finals as follows: Triangular groups will be declared the winner of its group the team with the highest score.

In the event of a tie between two or more teams, the following are taken into account, in order: of the points obtained in the direct matches between the teams concerned;

CopyAMP code.

the difference between goals scored and conceded in direct matches between the teams concerned;

the difference between goals scored and conceded during the group;

the highest number of goals scored in the group;

of the draw.

Pairing will be declared the winner of the team that has scored the highest number of points during the two matches or, if the number of points is equal, the team that has scored the highest number of goals. If there is a tie in the goals scored in the two comparisons, two extra times of 15 ‘each will be played and, if the tie continues, the Referee will proceed to have the penalty kicks carried out according to the regulations in force.

Subsequent Rounds: in relation to the rounds of the Round of 16, Quarter-Finals and Semifinals, the following provisions apply: the team that has scored the highest number of points in the two matches will be declared the winner of each match or, with the same number of points achieved , the team that will have scored the most goals. If there is a tie in the goals scored in the two comparisons, two extra times of 15 ‘each will be played and, if the tie continues, the Referee will proceed to have the penalty kicks carried out according to the regulations in force.

Final: Single match on neutral ground: in the event of a tie at the end of regular time, two extra times of 15 ‘each will be played. In the event of a further tie even after extra time, the Referee will proceed to execute the penalty kicks in accordance with the regulations in force.

RENUNCIATION OF COMPETITIONS

In the event that a Company renounces, for any reason, the dispute of a race, the same will be excluded from the continuation of the event; financial penalties of € 200.00 will also be applied to him. In the event that the renouncement concerns a triangular group, the two remaining clubs will face each other in a home and away match (with the modalities defined for the double comparison rounds) keeping valid the result of the match already, possibly, played between them; in the event that the renouncement concerns the quadrangular rounds, the Club that meets the excluded one will observe a rest period and the results already eventually achieved by the excluded Club will not be considered valid.

PARTICIPATION OF PLAYERS

All players regularly registered for their respective clubs can participate in the Liguria Cup matches without any limitation of employment in relation to the maximum age.

PLAYERS REPLACEMENT

During the 2nd Category Liguria Cup matches, the procedures for replacing the players are similar to those provided for the Championship.

SPORT

As this is a fast-paced competition, the following special provisions and procedures will also be observed: a) a disqualification match will be imposed every two admonitions; b) For proceedings before the Sports Justice bodies, please refer to the Official Notice n. 19 / A of the FIGC of 20.07.2022 attached to the Official Notice n. 06 of 29.07.2022 (CU n.30 of the National Amateur League).

RACE TIMES FIRST DAY

The race times of the first day have already been anticipated to the interested companies; they are invited to take good note of any changes that have occurred with respect to what has been transmitted:

Liguria Cup 2 Category

Group A 1st Day

Carlin’s Boys – Polisportiva Sanremo 2000 A / R – Weekend of 24/25 September

Group B 1st Day

Villanovese ASD – Argentina Weapon

Founders USV Villanova 16:00 Sun-18-Sep

Rest: Cisano

Group C 1st Day

Borghetto 1968- Borgio verezzi

Carlo Oliva (Borghetto SS) 8.45pm Sun-18-Sept

Rest: Rocchettese

Group D 1st Day

Legino 1910 “B” – Cengio

Ruffinengo Fiorenzo (Legino) 16:00 Sun-18-Sep

Rest: Dego Calcio

Group E 1st Day

Sassello – Campo Ligure the village

Sassello Andrea Badano 16:00 Sun-18-SeptRest: Rossiglionese
The article is in Italian

Tags: ponentine divided groups field tomorrow day Svsport .it

PREV the match against the United States in the quarter-finals in Malaga
NEXT Italy queen of rhythm, even the Butterflies are golden – Sport